VÍTÁME VÁS NA WEBOVÝCH STRÁNKÁCH TJ SOKOL BRTNICE

Jsme Tělocvičná jednota spadající do župy plk. Švece, která je začleněna do České obce sokolské. Celou obec tvoří 42 sokolských žup a má téměř 200 tisíc členů.

Naše jednota se nachází ve městě Brtnice, které leží mezi Jihlavou a Třebíčí na Českomoravské vrchovině. Malebné historické městečko nabízí kulturní i sportovní vyžití. Dominantami města jsou především renesanční zámek, paulánský klášter, barokní mosty nebo rodný dům světoznámého architekta Josefa Hoffmanna.

TJ Sokol Brtnice Vám nabídne ubytování ve svém rekreačním středisku, stravování v restauraci Na Hřišti, která je součástí areálu, a možnost využít různá sportoviště.

Ten do Prahy dorazil 27. září 1941 a okamžitě začal s čistkami a zatýkáním. Ihned byl zatčen ministerský předseda generál Alis Eliáš a mnoho dalších představitelů české elity a odboje. Na svátek patrona českých zemí sv. Václava bylo vyhlášeno stanné právo a došlo k popravě dvou vysoce postavených důstojníků odbojové organizace Obrana národa. Jednalo se o velitele této odbojové skupiny generála Josefa Bílého a vojenského velitele Sokola Hugo Vojty. 30. září 1941 byl v Ruzyni popraven náčelník Československé obce sokolské Augustin Pechlát. Dalších dvanáct československých generálů bylo popraveno 2. října v Ruzyni.

8. října 1941 byla rozpuštěna Česká obec sokolská a její majetek byl zabaven. V noci ze 7. na 8. října proběhla „akce Sokol“, ve které podle připravených seznamů byli zatčeni sokolští činovníci z ústředí, žup a dokonce i z jednot. Všichni byli uvězněni bez soudu, bez důkazu provinění, jen proto, že byli činnými členy Sokola!

Rozhodnutí odstranit Heydricha vojenskou cestou padlo hned 3. října jako reakce londýnské Benešovy vlády na tyto likvidační kroky nového zastupujícího protektora. K Heydrichově likvidaci byli vybráni rotmistr Jozef Gabčík a rotný Karel Svoboda. Svoboda byl ovšem během výcviku zraněn při cvičném seskoku a nahradil jej Jan Kubiš, rodák z Dolních Vilémovic na Třebíčsku.

Následovala další kapitola odboje, akce Anthropoid, ve které sokolové sehráli významnou roli. Více informací si dovolím přidat příště.

NEZAPOMÍNEJME PROSÍM NA TY BRATRY A SESTRY, JEŽ PRO NÁROD, VLAST A SVOBODU OBĚTOVALI TO NEJVYŠŠÍ – VLASTNÍ ŽIVOT!!!

Rychlý kontakt

telefon  607 543 573
tjsokolbrtnice@seznam.cz
TJ SOKOL Brtnice
U Pivovaru 762
Brtnice 588 32

Nejbližší akce

Transparentní účet

Partneři

logogc

Projekty

EU

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.